Gerincsérv kezelése

Gerincsérv és sport: milyen mozgásformák biztonságosak és melyeket kerüld?

Ugye nem kell kiemelnünk, hogy a rendszeres mozgásnak mennyi pozitív hatása van az egészségre? Azonban nem minden sportforma kíméli a testet és vannak olyan sportolók is, akik a fokozott fizikai terhelés miatt, nagyobb eséllyel szenvednek el gerincsérvet, mint az átlagos, ülőmunkát végző emberek. A jó hír az, hogy a megfelelő kezeléssel, például gyógytornával, a panaszok jelentősen csökkenthetőek, sőt, a gerincsérv gyakran műtét nélkül is jól karbantartható.

A Gyógytornászom rendelő weboldalán ezt bővebben is kifejtik. Mielőtt jobban belemerülünk a gyógytorna hatásaiba, ismerjük meg a gerincsérvet! A gerincsérv (más néven porckorongsérv) akkor alakul ki, amikor a csigolyák között elhelyezkedő porckorong külső burka meggyengül vagy kiszakad és a belső kocsonyás anyag kitüremkedik. Ez nyomhatja az idegeket, fájdalmat, zsibbadást, izomgyengeséget okozva, leggyakrabban a deréktájon (ágyéki szakaszon), de előfordulhat a nyaki gerincszakaszon is.

Miért érintettebbek a sportolók a gerincsérv kialakulásában?

Sokan meglepődnek, amikor megtudják, hogy a sportolók gyakrabban szenvednek gerincsérvtől, mint azok, akik nem végeznek intenzív fizikai munkát. Ennek oka többek között a túlterhelés. A rendszeres, intenzív edzés különösen a súlyzós edzés, futás vagy kontaktsport, nagy nyomást helyez a gerincre. Ezt pedig a csigolyák hosszú távon nem bírják.

A gerincsérv kialakulását a sokszor ismétlődő mozdulatok is segítik. Egyes sportágak (pl. tenisz, evezés, torna) folyamatosan ismételt mozdulatai egyoldalúan terhelik a gerincet. A nem megfelelő bemelegítés vagy nyújtás növeli a sérülésveszélyt, különösen az alsó háti szakaszon. Végezetül megemlíthetjük a gerincsérv kialakulásának lehetséges okai között a technikai hibákat, ugyanis a helytelen testtartás vagy mozgástechnika tovább fokozhatja a kockázatot. Bár a gerincsérv komoly fájdalmakkal járhat, nem minden esetben van szükség műtétre.

Milyen szerepe van a gyógytornának a gerincsérv kezelésében?

Az esetek nagy részében konzervatív kezeléssel, azaz gyógytornával, manuálterápiával és életmódbéli változtatásokkal kiváló eredmény érhető el, a már meglévő gerincsérv esetén is. A gyógytorna során a cél az, hogy a gerincet stabilizáló izmokat megerősítsük, helyreállítsuk a testtartást és csökkentsük a fájdalmat. A mozgásterápia segít abban, hogy a porckorong visszahúzódjon és megszűnjön az idegre gyakorolt nyomás.

A rendszeresen végzett, szakember által vezetett gyógytorna erősíti a mély hátizmokat, amik stabilizálják a gerincoszlopot. Javítja a testtartást, ezzel tehermentesítve a porckorongokat, fokozza a gerinc rugalmasságát, így csökkentve az újabb sérv kialakulásának esélyét. Továbbá, a gyógytorna enyhíti a fájdalmat a kíméletes, célzott mozdulatok révén és segít visszanyerni a mozgásszabadságot, így a páciens újra sportolhat, mozoghat, de már biztonságosan. Sokan félnek attól, hogy gerincsérv után már soha nem térhetnek vissza a sporthoz. A valóság az, hogy megfelelő kezeléssel és fokozatossággal, a legtöbben visszatérhetnek az aktív élethez és korábbi kedvenc sportjukhoz is.